Elektryczny młynek do kawy – nożowy czy żarnowy – stalowy/ceramiczny

Elektryczny młynek do kawy narodził się prawie sto lat po młynku ręcznym, z ducha Jeana Manteleta, przyszłego założyciela … Moulinexu. Elektryczny młynek do kawy ma dwie główne zalety w stosunku do ręcznego młynka do kawy. Jeżeli już decydujemy się na elektryczny młynek, to jaki – nożowy czy żarnowy? Jeżeli ten drugi, to ceramiczny czy stalowy? Zachęcamy do lektury.

Właściwości elektrycznych młynków do kawy

elektryczny młyenk do kawy żarnowy
Zdjęcie Crew na Unsplash

Elektryczny młynek do kawy pozwala na większą precyzję mielenia, ponieważ elektryczne młynki do kawy oferują większą amplitudę stopnia rozdrobnienia. Niektóre modele mają „przyciski” regulacyjne, inne oferują system ciągłej kalibracji z numerowanymi znacznikami, co pozwala na jeszcze większą precyzję stopnia rozdrobnienia.

Elektryczne młynki do kawy są często zaopatrzone w ustawienia grubości mielenia, a zmielona kawa jest kierowana do pojemnika.

Jak sama nazwa wskazuje, elektryczny młynek do kawy jest … elektryczny, idealny dla tych, którzy rano nie mają czasu i dla leniwych.

Ostrza nożowe czy żarnowe?

Producenci oferują kilka typów elektrycznych młynków do kawy, a wśród nich można znaleźć młynki z ostrzem nożowym i młynki żarnowe. Ponadto wśród produkowanych młynków żarnowych oferowane są młynki:

  • żarnowe stalowe i
  • ceramiczne.

Młynki ostrzowe (udarowe, nożowe) sprawdzą się raczej w kuchni początkowego smakosza kawy, ponieważ są łatwe w obsłudze i można je nabyć w niewygórowanej cenie.

Przeczytaj: Jak wybrać kawę do ekspresu?

Zasada działania różnych rodzajów młynków

Różne typy elektrycznych młynków do kawy - jaki wybrać?
Różne typy elektrycznych młynków do kawy – jaki wybrać? Zdjęcie Daniel Norris na Unsplash

Młynki elektryczne ostrzowe dzięki ostrzom mielą ziarna kawy na bardzo małe części z ekstremalną prędkością. Najbardziej zaawansowane modele mają w środku dwa pojemniki, aby podzielić kawę na tę jeszcze do zmielenia i tę już zmieloną. Pozwala to zaoszczędzić czas.

Natomiast żarnowy młynek do kawy ma tę zaletę, że mieli kawę z dużą dokładnością na równe części, ponieważ zachodzi w nim proces ścierania ziaren, a ponadto nie przegrzewa kawy w trakcie jej mielenia, co pozwala na skuteczne zachowanie jej aromatu.

Przeczytaj: Mleko sojowe czy krowie? Właściwości

Jak wybrać odpowiedni młynek do kawy?

Aby wybrać odpowiedni elektryczny młynek do kawy należy zwrócić uwagę na trzy charakterystyczne cechy:

  1. Łatwość użycia – decydując się na elektryczny młynek do kawy, oznacza to, że kupujesz produkt, z którego będziesz korzystać dość często. Musi więc być prosty i intuicyjny, aby od razu nauczyć się go używać. Nie tylko to, ważna jest również łatwość jego czyszczenia. Nie można tracić godzin na samo czyszczenie, dlatego należy upewnić się, że jest wyposażony we wszystkie narzędzia, aby czyszczenie było bardzo szybkie.
  2. Materiały – ponieważ młynek elektryczny do kawy jest urządzeniem, z którego często się korzysta, należy zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których został zbudowany. Jeśli są złej jakości, będziecie zmuszeni do jego częstych zmian, a to oznacza niepotrzebne nakłady finansowe i stratę czasu.
  3. Dodatkowe funkcje – generalnie można powiedzieć, że funkcji w elektrycznych młynkach do kawy jest niewiele. W każdym razie nie należy jednak lekceważyć dodatkowych usług, które mogą być umieszczone w urządzeniu.
    Na przykład, posiadanie elektrycznego młynka do kawy z wbudowanym systemem bezpieczeństwa, nawet po to, by sprawdzić zamknięcie „pokrywki”, nie jest takie złe lub możliwość dostosowania młynka do filiżanek z napełnianą kawą bez konieczności zastanawiania się nad jej ilością.

Przeczytaj: Jak wybrać kawę ziarnistą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *