Właściwości zielonej kawy – czy faktycznie odchudza? Opinie

Zielona kawa ma wiele właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie człowieka. To również dość popularny środek stosowany w walce z nadwagą. Można ją spożywać w formie tabletek lub naparu z ziaren. Zielone ziarna kawy to po prostu ziarna niepalonej kawy. Dzięki temu, że nie zostały poddane obróbce termicznej, zachowują zieloną barwę i więcej właściwości leczniczych, niż kawa palona.

Właściwości lecznicze zielonej kawy

zielona kawa odchudzająca - nasiona
Zdjęcie Schmucki na Pixabay

Kawa zawiera wiele cennych substancji m.in. kofeinę i przeciwutleniacze. Bogaty skład sprawia, że kawa zapewnia właściwy poziom glukozy, trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Organizm człowieka narażony jest na działanie wolnych rodników, zarówno z jego wnętrza, jak i z zewnątrz. Duża ilość wolnych rodników przyczynia się do powstania wielu chorób, takich jak:

  • cukrzyca,
  • choroba Alzheimera,
  • Parkinsona,
  • astma oskrzelowa czy
  • miażdżyca.

Przeczytaj: Czy kawa szkodzi zdrowiu? Właściwości zdrowotne kawy

Substancje przeciwutleniające zmniejszają działanie tych szkodliwych związków. Antyoksydanty to m.in. występujące w kawie w dużych ilościach kwasy fenolowe. Spośród nich najliczniej w kawie występuje kwas kawowy i chlorogenowy:

Kwas kawowy wykazuje działanie przeciwnowotworowe i antybakteryjne.

Kwas chlorogenowy działa antynowotworowo, a ponadto:

  • zmniejsza wchłanianie glukozy we krwi,
  • działa przeciwzapalnie,
  • żółciopędnie i
  • zapobiega powstawaniu próchnicy.

Przeczytaj: Mleko sojowe czy tradycyjne krowie?

Odchudzające właściwości zielonej kawy

Zielona kawa, znana jest jako skuteczny środek odchudzający. Wszystko za sprawą zawartości kwasu chlorogenowego, który w palonej kawie występuje w niewielkich ilościach.

Waga i odchudzona kobieta w za dużych spodniach
Zdjęcie Tumisu on Pixabay

Zielona kawa zmniejsza gromadzenie się tkanki tłuszczowej, poprzez redukcję produkcji komórek tłuszczowych oraz genów związanych z metabolizmem białek i lipidów. Badania przeprowadzone przez słynnego doktora Oz na kobietach, potwierdziły, że po tygodniu spożywania zielonej kawy i zbilansowanej i jednocześnie zdrowej diety, każda schudła o 1 kg.

Jest to niewielki spadek masy, ale powolne spalanie tkanki tłuszczowej zmniejsza ryzyko wystąpienia efektu jojo. Ponadto, badania pokazały, że spadek masy ciała następuje jedynie w przypadku równoległego stosowania zbilansowanej diety.

Przeczytaj: Jak wybrać kawę ziarnistą? Arabika, robusta, liberica

Zielona kawa ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Jest również dobrym środkiem wspierającym odchudzanie. Warto jednak pamiętać, że sama suplementacja nie wystarczy. Konieczna jest także właściwa dieta.

Przeczytaj: Dieta wegetariańska – co jeść? Wady i zalety bycia wege

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *